Güncel

Cennetten Bir Demo Norveç Fiyortları

Yazan CTC Turizm

Yeşil ve mavinin harmanlandığı, Avrupanın Kuzey denizindeki Viking kıyıları olan Norveç Fiyortlarını, 5* MSC Meraviglia gemisi ile keşfediyoruz.

MSC Meraviglia gemisi hakkında detaylı bilgiyi  MSC Meraviglia adresimizden alabilirsiniz.

KOPENHAG

Kiel limanından kalkan gemimizin ilk durağı Kopenhag oluyor.  Danimarka diyince muhtemelen aklınıza iki şey geliyordur. Biri ülkenin başkenti olan Kopenhag diğeri ise çocuklardan dolayı LEGO. Eski bir Viking kenti olan Kopenhag kelime olarak Köbenhavn (Danca) yani tüccarların limanı anlamına gelmekte. Şehir isminin hakkını veriyor, yaşam standartlarının oldukça yüksek olduğunu şehri görür görmez anlıyorsunuz.

Gemiden indikten sonra ilk ziyaretimizi her yıl 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Küçük Deniz Kızı heykelinin olduğu yere yapıyoruz. Heykel şehrin simgesi durumunda. Hikayesi ise biraz dokunaklı. Küçük Deniz kızı bir gün bir prense aşık olur ve onunla birlikte olabilmek için insan olmak ister. Büyücüye gidip bunu anlatır. Büyücü deniz kızını insana çevirir ancak her masalda olduğu gibi bir şartı vardır. Prens eğer onunla evlenmezse deniz köpüğüne dönüşüp denizde yok olacaktır. Hikayenin sonunda prens deniz kızı ile evlenmez ve oda köpük olup baltık denizinde kaybolur.

Buradan otobüsle çok kısa bir mesafede olan Gefion çeşmesine geçtik. Bu çeşme şehrin en büyük abidelerinden biridir. Çeşmenin yapımı 10 sürmüştür, 1908 yılında yapımı bitmiştir. Çeşmenin başında yer alan 4 boğalı kadın pagan tanrıça Gefion’u temsil etmektedir. Efsaneye göre, tanrıça 4 oğlunu boğaya çevirmiş ve onları toprakları sürmek için kullanmıştır. Sürdüğü topraklar kendisine İsveç Kralı Gylfe tarafından verilmiş ve nihayetinde Zealand adası haline gelmiştir.

Kopenhag’da gezilecek yerleri özetlemek gerekirse, en popüler olan yer Nyhavn oldukça turistik bir yer. Kopenhag’da yeme içme için akla gelen en merkezi yer. Şehrin kanallarına yapılan turistik gezi tekneleri buradan kalkıyor. Dünyanın en popüler eğlence merkezlerinin arasında yer alan Tivoli bahçeleri, Avrupa’da en çok ziyaret edilen 4. eğlence parkı. Şehrin içinde bulunan park, kapılarını ziyaretçilerine ilk kez 1843’te açmış. Yaşlısından gencine, adrenalin tutkunlarından atlıkarınca sevdalılarına, herkes burada aradığını bulabilir. Kopenhag’daki eğlence yerlerinin başında kesinlikle burası geliyor.

Kopenhag’da görülmesi gereken yerlerden biri de Amalienborg Sarayı. Danimarka kraliyet ailesinin halen içinde yaşadığı, şehir merkezindeki saray, 4 yapıdan oluşuyor. Ortada, Sophie Amalienborg’un yerine bu saray kompleksini inşa ettiren Kral IV. Frederik’in at üstünde heykeli bulunuyor. Etrafındaki dört sarayın isimleri Moltke, Levetzau, Brockdorff ve Schack diye geçiyor. Bayrak asılı olan sarayda Kraliyet ailesinin şimdilik o sarayı kullandığını anlıyoruz. Kopenhag yaşanılması gereken çok güzel bir şehir. Rehberimiz tarafından verilen serbest zamanda şehri keşfetmek için caddelerinde dolaşmaya başlıyoruz.

Yazar hakkında

CTC Turizm

2004 yılından bu yana Türkiye’nin bu alanda en profesyonel ekiplerinden biri olarak "Gemi Seyahati" alanında hizmet vermekteyiz. Dünya’nın başta gelen cruise ve nehir gemisi firmalarının ana temsilciliği ve satış temsilciğini yapmaktayız.